Husky je jedno z mála plemen v ČR, kde se už pár let daří jakžtakž držet vyrovnanou nabídku a poptávku po štěňatech. Chovatelé zájemce před předáním štěněte poměrně důkladně prověřují a zpravidla neprodají štěně zájemci, který není předem informován o specifických vlastnostech tohoto plemene a nebo pro ně nemá podmínky. Zároveň už se mezi lidmi, potencionálními zájemci, dost ví, co je husky zač… Výrazným sítem projdou i ti zájemci, kteří se hlásí u mne.

 Počty zapsaných štěňat se drží v rozmezí od stovky do necelých dvou set ročně, což je velmi rozumný počet. Za rok 2016 je ke 14.12.2016 zapsáno 125 zvířat.

Vyskytují se nepapíroví psi u plemene Sibiřský Husky v ČR?

 Nepapíroví psi se bohužel vyskytují, tak jako u všech plemen v ČR, ale ne v takové míře, jak by se snad dalo čekat. Hlavním důvodem bude asi m.j. fakt, že husky bez papírů nemůže startovat na závodech mezi husky, ale musí být zařazen v “otevřených“, tzn. mezi alaskany a evropskými saňovými psy, kde nemá mnoho šancí na výrazný úspěch. Výjimkou jsou starty na regionálních závodech, kde mohou mít např. zachránění psi, psi z útulku apod. výjimku. Ta se ovšem netýká normálních závodů a už vůbec ne závodů mezinárodních. Mezi chovatele bez PP se bohužel zařadili někteří chovatelé poté, co jsme zavedli povinné vyšetření očí. Proč asi?! U nich však i před upuštěním od chovu SH s PP byla produkce štěňat až příliš veliká a bez plánovitého chovatelského záměru, dlužno říci. Je třeba, aby zájemci o štěně bez PP měli tato fakta na paměti.

Je chov SH v ČR dostatečně kontrolovaný?

 Chov je kontrolovaný do dostatečné míry. Tam, kde mohou být problémy, se jezdí na kontroly.

 Termín Kontrolovaný chov je zaveden právě proto, aby měl klub možnost přístupu k jednotlivým chovatelům a mohl posoudit stav jejich chovných zvířat, odchovů a chovatelských zařízení. Týká se to vlastně i toho, že pro uchovnění musí psi i feny splnit určené podmínky (viz níže).

Potýká se plemeno SH s aktuálním tématem množírny psů?

 Chovatelé husky s PP jsou opravdu poměrně zodpovědní, co se týká nadměrného množení, většinou kryjí až v momentě, kdy mají dohodnuté nějaké zájemce o štěňata. Stále je za to velmi chválím. Tím, že plemeno je chováno v několika typech, je možné, aby nový zájemce zacílil ke konkrétnímu chovateli přímo podle toho, k jakému účelu si huskyho plánuje opatřit (závodní sport, rekreační sport, výstavy, pes jako společník, doprovod na túry atp.).

 V tuto chvíli u plemene SH s PP v ČR (pozor, nemusí to zdaleka platit o okolních zemích) není žádný množitel, který by produkoval větší množství štěňat, aniž by měl dobrou šanci na jejich dobré umístění do podmínek, jaké plemeni odpovídají. Pokud se nějací množitelé v Čechách a na Moravě vyskytují, jde o produkci psů bez PP a těžko se proti tomu dá něco podniknout.

Jak se vybírají vhodní jedinci k chovu?

Psi i feny, kteří se mají stát chovnými, musí splnit čtyři podmínky:

  • Příslušný věk.
  • Úspěšné absolvování bonitace, na níž se posoudí, do jaké míry odpovídají standardu.
  • Vyšetření kyčlí na dysplasii s výsledkem max. do stupně 1/1.
  • Klinické vyšetření očí veterinářem specialistou.

 

 Auto článku: Libuše Pečená,  poradce chovu